סוד הגן הנעזב

אמצע מאי. הרחקנו  מן הבית, נסענו דרומה לצימר בחבל הבשור.

DSCN0501 L

בדרך עברנו ברגבים, עצרנו לקפה, האם אוסף הספלים הזה יכול להיחשב לחצר אחורית? איך שלא יהיה זה מצא חן בעיני. המשכנו

DSCN0511 L

לצימר שכולו בסגנון יפני. יש גם גן – מקלט למחשבות. בועת חופשה שמילאתי בקריאה ובבהיה. השקט שעטף אותנו היה מתובל בפכפוך מים של מפלצ'יק –  כזה שמדליקים במתג חשמלי. מלאת אוויר ורוח, באור הזהוב של אחר הצהרים יצאתי מן השער החוצה

DSCN0520 L

DSCN0773L

לנוף משתלות עזובות, חצי פסיעה ביני ובין חדוות החצרות האחוריות, אהובותי: מגרפות וחלודה, כסאות מושלכים, בלון ששיחקו בו פעם. פסעתי קצת בשביל העפר, הרוח היכתה ביריעות הנילון של המשתלות הצחיחות ופתאום ראיתי לפני… שער בסגנון מזרחי. מה הדבר הזה עושה פה? דרוכה עברתי בו וכמו עליסה נפלתי עמוק פנימה והגעתי לארץ פלאות, לנרניה שלי, גן קסום ונעלם, סמוי מן הדרך הראשית.

DSCN0789L

DSCN0544L DSCN0545L DSCN0548L

נכנסתי לאט מוקסמת וחוששת, נזכרת בפתיחת הסרט שדרות סאנסט של בילי ווילדר.

מתבוננת סביבי בפליאה, עטופה בתחושה שכמו לויליאם הולדן המקום חיכה לי, מסתורי, מלא רמזים ותפארת עבר אילמת. מתעכבת רגע, מחכה שהמשרת בכפפות הלבנות יזמין אותי להיכנס וגלוריה סוואנסון תתגלה לי גדולה מהחיים, מלאכותית ואמיתית בה בעת. האמנם איחרתי?

DSCN0576L

מוצאת את עצמי במתחם ריק של צימרים מעוצבים בסגנון מרוקאי. המקום נראה כאילו נעזב בחטף, נדמה לי שעוד רגע ישובו לכאן כל האנשים. אני מצלמת דרך מסך הצמחים שגדלו פרא כאן כמו הינומת תחרה קרועה. הזמן אולי מאהב עצוב, או אולי מסוכן, אבל האמין מכולם. הוא נשאר, עוטף את הגן בקוריו ואינו מרפה, מחבק ואחיזתו הולכת וגדלה והגן המרוקאי הזה בלב חבל הבשור מבהיק בתוכי כמו מראה, משקף. האבק הנאסף על השולחנות הנטושים מרגיע ומביא לי את חיוכו הביישני של הספק, הבהוב של פרימה בנוֹי הסדר הקיים. יושבת על שפת הבריכה הזנוחה הריקה ממים, מתבוננת במעזבה סביבי, ומעלה בזכרוני דף מספרו של סבא שלי ישראל אפרת

efrat sedek shortמתוך הספר מילים ודממה, עמוד 12, ספרית פועלים, תשל"ח 1978

התפאורה של הפנטזיה המזרחית המתבלה מקבלת ממשות, כתמי מציאות. הדיקט הצבוע דוהה ונאסף יחד עם עקבות הזמן אל הטבע. החדרים, הכסאות, החפצים כולם כמו יוצאים מהבועה, מהתפאורה של סרט ההוליוודי הישן וחוברים אל העולם. הזמן כורך את מעשה ידי האדם והטבע ואורג אותם לסיפור. ואני לבדי כאן איתם, בנינוחות הולכת ומרפה מחלקת הנעורים. הסדקים הם גומות חן.

DSCN0578L

בתחילה התאהבתי, אחר כך התחלתי לשאול את עצמי למה בעצם? למה אני מעדיפה את העזובה הנשכחת על פני מקום מטופח, מעוצב, מצוחצח? למחרת, ביום החופשה שלי השכמתי בחמש בבוקר, בזמן חלום, כשהחושך רק התחיל לסגת, כדי לבדוק. נעלתי את נעלי ההתעמלות במקום הכפכפים (מי יודע את חצרות המושב? מודאגת אורבנית שכמותי, שמא אתקל בנחשים?)  יצאתי שוב דרך שער היפני, בין הפרחים הסגולים, פסעתי על הגשרון מעל לבריכת דגי הזהב והגעתי לשערי מצודת הגן העזוב כשהאור נהיה כחול.

DSCN0626L

DSCN0735L


DSCN0675L

מעבירה אצבע ומשאירה עקבות אמיתיים באבק, השקט הזה במלון הרפאים מרגיש לי כמו קול חרוך של זמרת אהובה. האם העזובה היא סם נגד יוהרה, תרופה להיבריס? נדמה לי שהחרולים מעצבים לי תודעה סלחנית יותר, ספקנית, צנועה. השלכת של הזמן מפנה מקום לצער, נותנת לו מרווח נשימה, מאפשרת לקמטי הנפש להתרפות בין הקוצים הקצורים .

DSCN0696L

 

DSCN0551L

DSCN0698L

DSCN0687L

אני מביטה בחפצים (מאפרה שהוציאו לרוקן מחוץ לחדר, כיסאות עם הגב אלינו) שנותרו עדים אילמים לחיים שהיו כאן, כמו קצה חוט של סיפור שלא נגמר. ואז רגע לפני סיום, לפני שמורידים את המסך, אני מקשיבה שוב לג'ו גיליס, הוא וויליאם הולדן, כשהוא פותח את סיפור הסרט ומוצאת ציטוט בתוך ציטוט, כמו משחק של קופסה בתוך קופסה, אינסוף מראות – הוא נזכר במיס האווישם מתוך ספרו של דיקנס "תקוות גדולות", בשמלת הכלה המתפוררת שלה ובשעונים שעמדו מלכת בטירה הזנוחה, בסעודת הכלולות שכוסתה בקורי עכביש ובצער. ומבעד לוילון התחרה של העלים היבשה אני רואה אותה בעיני רוחי בגאזיבו המעוטר בקנוקנות היבשות. נעים לי לגלות שככל שאני הולכת בדרך, נפתחות בה יותר דלתות, מתרבות ההסתעפויות, היא קוראת לי ללכת הלאה.

DSCN0738L

DSCN0762L

DSCN0764L הציפורים מצייצות עם שחר, והחלזונות מטפסים על הזרדים. האם גם אני יותר ממשית?

היום עולה. אור. מצלמות.

"All right, Mr. DeMille, I'm ready for my close-up."

DSCN0747L

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

34 מחשבות על “סוד הגן הנעזב

  • תודה מחסנאית, על הקשב, על המבט. כך התמונות והמלים שלי לא מרגישות נטושות, אלא מלוטפות, שייכות גם למחסן שלך, שאותו אני אוהבת

 1. כל כך יפה, מעורר מחשבה ומציף רגשות, ומעביר למישור דמוי חלום של תודעה. סבך כתב כל כך יפה, ואני רוצה לחזור ולקרוא את כל הטקסט עוד פעם עוד מעט. אחרי מנוחה קצרה. נראה כאילו את עוברת מסע בתוך נפשך, ולוקחת גם אותנו למסע משלנו יחד איתך.

  • תודה אמנדה, זה מרגש משמח ואפילו מסעיר לקבל תגובה כמו שלך למבט שלי ממישהו שאני לא מכירה: כאילו את רואה ללבי, ומצטרפת לכברת דרך למסע שלי. שבוע נפלא!

 2. חויה במיסתורין:) מעניין שעכשיו חשבתי על יפן והטיול בהירושימה,
  עוד מעט 70 שנה . והספלים הייתי לוקחת כמה הביתה:)

  • המיסתורין שבאריגת המחשבות שלך על יפן, הספלים בדרך והגן הנעזב – איזה סיפור נהדר!
   תודה על הקריאה ותשומת הלב, אתי 🙂

 3. אהובה, אכן ככל שאת הולכת בדרכך המרתקת נפתחות בה דלתות ומתרבות הסתעפויות, ואת קוראת לי (ולנו, לפי התגובות לפני ובוודאי אחרי) ללכת הלאה, איתך. רשימה משובחת.

 4. שלום לך החולמת, יפה כתבת.

  חלקו הראשון של סיפור הקסם מקום הזה שפגשת מלא באהבה ולכן זיהית בו קסם, שמו יצא למרחוק ועד היום ניתן למצוא תמונות שלו בשיא הדרו והמראה אינו דבר של מה בכך. חלקו השני של הסיפור לא מכבד את חלקו הראשון הוא מלא ברעות רוח, חרירי עין, פיות גדולים ואי צדק שיתרחש רק אם חלם גר במקום בו הצדק אמור לדור.

  • שלום למ"מ, ותודה.
   זה מאוד מרגש אותי לקבל תגובות מאנשי המקום עצמו – אני רק אורחת לרגע.
   הקשר הזה שנרקם דרך הרשת בין השיטוט שלי בחצרות אחוריות ומה שהתעורר לי בדמיון עקב כך ובין האנשים שמכירים את שהתרחש במציאות ממלא אותי בסיפוק ובסקרנות.
   אשמח לדעת עוד

 5. מכשף ונפלא. גם אני אוהבת הרבה יותר את הישן, הסדוק והעזוב מהחדש ומצוחצח. לדעתי זה פשוט יותר מעניין ופחות סינתטי.

  • תודה גדולה ריקי. מה שאני שואלת את עצמי זה האם אני יכולה להחיל את החיבה הגדולה לישן ולסדוק לבני האדם? האם אפשר להיות כך מכושפת מהתהליך, ממה שהזמן עושה לי, כאישה, כאדם?

 6. דורית המיוחדת,
  זה שיש לך עין, מוח [מחשבה] ולב משולבים ברגישותם – כבר היה ברור מזמן!
  זה שהם אינם נחים גם בחופשתך – מוסיף הרבה נופך למיוחדות שלך.
  הנהנים והזוכים מכך הם גם אנחנו.
  נאוה, ה"שבויה" כל פעם מחדש בקסמים שאת מרעיפה.

 7. דוריתי, כתיבתך מוכיחה גם הפעם את דעתי הנחרצת על דבר ספרות – לא חשוב ע-על מה. חשוב ה-איך. ואיך שלא אלך איתך אמצא – פנינה!

 8. היום בקיצור – בעיקר בגללי. ברור לי שאני רוצה לראות את המקום לא רק דרך עינייך הרואות והחוות. גרמת לי דרך הכתיבה והצילומים לרצות לראות ולחוות את זה בעיניי. אולי זה הפרוייקט המשוטף שלנו?
  נפלא בכל מקרה.

  • אהוד יקירי, כמה טוב לפגוש אותך. גם כאן וגם בכלל. איזה כיף שהמילים והתמונות שלי רוצים להפוך למציאות אצלך! מתנה של ממש.
   פרוייקט משותף? אדרבה ואדרבה .

 9. ממש כמו פלא שאת מגיעה לצימר ויש בו שער לעולם דמיוני,
  ייתכן שאת מוצאת את העזובה לעולם חלומי, כמעט יציר דמיונך, או מוטב, יציר הבהייה.

  • נמה אהובה
   באמת פלא. מתנה. ואני פתחתי אותה.
   זוכרת שהיינו ממציאות סיפורים בדרך הביתה מבית ספר? בין קרטיב לקרטיב?
   לפעמים אני מצליחה גם עכשיו, לבהות, לדמיין להיום שם.
   לי מנוחה וחלומות פס

 10. שלום דורית, אני חברה של דינה הופמן וענת לויט. נהניתי עד מאוד מהטיול הקסום המסתורי, המופלא. מעורר השראה להתבוננות, להיקסמות, לפרטים הקטנים שאת מגדילה ומראה. תודה תודה. דורית דינור

  • שלום לדורית 🙂
   אני כל כך שמחה שהצטרפת למסע, אני מצטרפת לעיתים למסע שלך הנפלא בהודו ונהנית עד מאוד מהצבעים ומהריחות.
   נעים להכיר עוד דורית, עוד חברה, תודה גדולה 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s